Reunion Adasi merkezli SRI MADAGASKAR Operasyonu, Malezya Komünüte Organizasyonu olan TEFY SAINA’ya finansal destek saglama ve Pirinç Entansifikasyon Sistemi (SRI) ile tarimsal biyolojinin basin ve diger bilgilendirici materyaller ile proje ve ortakliklar kadar iyi bir sekilde yayilmasini desteklemektedir.

2008 yilinda Madagaskar'dan toplam 3.000.000 metrik ton pirinç elde edilmistir. Hektar basina 2 ton ortalama verim alinarak bu ürün elde edilmistir. Fakat yerli üretimin düsüs içinde oldugu gözlemlenmektedir. Ve ülke talebini karsilamak için her yil 200.000 ton ithalat gerekmektedir. Bu durum sadece tarim sektörü için geçerli degil. Madagaskar ciddi bir gida sikintisi çekmektedir. Nüfusunun %80'inin 1 euro'nun altinda günlük ücretle geçinmektedir.

1980'lerde bir Fransiz tarim uzmani olan Henri de Laulanié, Madagaskar'li köylülerle bir çalisma baslatmistir. Çalismanin amaci geleneksel pirinç yetistirme yöntemlerini gelistirmek, modern yöntemlerle gelenekseli harmanlamak ve günümüzde bilinen haliyle SRI tekniklerini uygulamaya baslamak olmustur. SRI yapisal olarak basit birkaç teknikten olusmaktaydi. Bunlar: pirinç filizlerinin (fide de olabilir) erken dikilmesi (ya da yesillendirilmesi), belirli bir düzende pirinç fidelerinin yesillendirilmesi, çeltiklerin kismi kurutulmasi. SRI tamamen organiktir. Bu sekilde çiftçilerin pahali gübre ve de tarim ilaci almaktan da kurtulmalari saglanmaktadir.

SRI 30 ülkeden fazla, milyonlarca çiftçi tarafindan kullanilmaktadir. SRI tekniklerinin gösterildigi ve uygulandigi yerlerde senede iki hatta bazen üç kere ürün elde edilmistir.

Madagaskar'da 1.721.000’e yakin pirinç yetistiricisinin sadece 65.000’i %3 'ü SRI tekniklerini kullanmaktadir. SRI yöntemini kullanmaya baslayanlar zamanla kendi kendilerine yetecek hale geleceklerdir hatta ihracata bile baslayacaklardir.

SRI'nin benimsenmesi sonucu Madagaskarli çiftçilerin yönlendirilmesi için bir kalkinma programi haline bile getirilebilir.

1990'dan beri TEFY SAINA yerel pirinç yetistiricileri için çalisti. Fakat Madagaskar’daki birçok organizasyon gibi o da finansman sikintisi çekmektedir.

MADAGASKAR SRI operasyonu 1 Mayis'la 25 Haziran arasinda Mayotte'de, 2-15 Haziran arasinda da Reunion Adasinda basladi. Bu egitim sayesinde TEFY SAINA bilincini artirmak ve SRI ve buna benzer organizasyonlara destek alarak, Madagaskar'in kalkinmasini saglamak amacindayiz.

Bu girisim sirasinda gerçeklesen iliskiler ve degerli bilgi degisimlerinin isiginda OPERATION SRI MADAGASCAR ve TEFY SAINA Mayotte, Reunion ve Madagaskar adalari arasindaki ortakligin uzun vadeye aktarilmasini amaçlamaktadir. TEFY SAINA Mayotte ve Reunion’daki tarimsal biyoloji egitimindeki artan talebi karsilamak için birçok egitim merkezinde asagidaki alanlarda kurslar sunmaktadir:

Tarimsal biyoloji, yeniden agaçlandirma, organik gübreleme teknikleri, malçlama, birbirini tamamlayan mahsuller, ürün rotasyonu, organik pestisitler, oksijen bazli sürüm, entansif pirinç tarimi, su ikmali ve sulama, alet yapimi, ekolojik yapilar.

Su anda asagida tanitilan merkezlerin hepsi ögrenci, çiftçi ve diger ilgili kisileri egitim için konuk edebilmektedir. OPERATION SRI MADAGASCAR tarafindan gerçeklestirilen bölgesel ortaklik ve para toplama aktiviteleri TEFY SAINA’nin istiraklerince sunulan kurslarin kalitesini arttirdigi gibi daha büyük gruplarin da konuk edilmesine olanak saglayacaktir.

Bu egitimler üç ada ülkenin çiftçilerini karsilikli yararli bir çevrede bulusturmak gibi bir avantaja da sahiptirler. Nihayetinde, bu tür karsilikli iliskiler çogunlukla Büyük Ada olarak da bilinen Madagaskar’in gidasal açidan kendine yeterli bir ülke olmasi hedefi dogrultusunda Madagaskar’daki yerel tarimi güçlendirmeye de yardimci olacaktir.

Télécharger
All about the System of Rice Intensification
Booklet SRI.pdf
Document Adobe Acrobat 1.9 MB

For any information about SRI, or our NGO, please contact us:

srimadagascar[a]gmail.com

More information below only in french:


PHOTOS&VIDEOS